Δεν τα κατάφερε ο ΑΣΚ έχασε 56-46 από τον Πυρσό

«Λύγισαν» εκτός έδρας κόντρα στον Πυρσό οι άνδρες του Αθλητικού Συλλόγου Κεφαλονιά και γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑ-Η με 56-46.

Η ομάδα μας, πάντως, εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά από 8 αγωνιστικές, έχοντας μάλιστα και ένα βαθμό διαφορά (μια νίκη περισσότερη) από τον δεύτερο στη βαθμολογία Πυρσό.

Ο ΑΣΚ ήταν εξαιρετικός στο 2ο δεκάλεπτο όταν και πήρε διαφορά επτά πόντων (30-23 ημίχρονο), ωστόσο το κακό 3ο δεκάλεπτο οδήγησε την ομάδα του Πυρσού σε ένα επιμέρους σκορ 19-5 χάρη στο οποίο ανέκτησε το προβάδισμα το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Από τον ΑΣΚ απουσίασαν οι Σαρρής και Αγγελάτος, ενώ και ο Βαλλιανάτος έπαιξε τραυματίας.

Πρώτος σκόρερ για τον ΑΣΚ ήταν ο νεαρός Παλημέρης, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους.
Το ερχόμενο Σάββατο 18 Ιανουαρίου, ο ΑΣΚ θα υποδεχθεί τον Ερμή στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος – Διαμάντη
Δεκάλεπτα: 17-10, 23-30, 42-35, 56-46
ΑΣΚ: Παλημέρης 19 (3), Βαλλιανάτος 7, Γεμενετζής 4, Καλαφάτης 4 (1), Κανουτάς 7 (1), Μητρόπουλος 1, Καβαλλιεράτος 1, Κυριακίδης 3, Κρητικός, Χρηστάτος.
Από τον Πυρσό σκόραραν οι Αγαλόπουλος 17 (3), Γλύνης 15 (οι 10 στο τρίτο δεκάλεπτο), Ναξάκης 9.

Απαγορεύεται ρητά η οποιαδήποτε χρήση, αναπαραγωγή, αναδημοσίευση, αντιγραφή, αποθήκευση, πώληση, μετάδοση, διανομή, έκδοση, εκτέλεση, φόρτωση (download), μετάφραση, τροποποίηση με οποιονδήποτε τρόπο, τμηματικά ή περιληπτικά του περιεχομένου του δικτυακού τόπου και των υπηρεσιών που προσφέρονται σε αυτό, χωρίς την προηγούμενη άδειά εκπροσώπου της Ιστοσελίδας (portoni.gr). Δείτε τους Όρους Χρήσεις